Fotografowanie Akwarium
Wykonanie udanego zdjęcia akwarium nie jest prostą sprawą. Fotografowanie zarówno niewielkiego domowego akwarium jak i dużego morskiego w Ogrodzie Zoologicznym wymaga odpowiedniego przygotowania.
Pierwszą i najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać jest fakt, iż zdjęcia wykonywane będą przez szybę. Użycie lampy błyskowej skierowanej prosto w szkło może powodować odblaski.
Fotografowanie bez lampy
Akwaria często posiadają własne oświetlenie, aby ciekawsze było ich oglądanie. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest próba fotografowania bez użycia dodatkowego źródła. Światło oświetlające zwykle nie należy do najmocniejszych dlatego przyda się jasny obiektyw oraz aparat z możliwością ustawienia wysokiej czułości. Przydatny jest także statyw lecz fotografując ruchliwe ryby nie można nastawiać zbyt długiego czasu naświetlania gdyż wyjdą one rozmyte (maksymalnie 1/30 sekundy).
Oświetlenie lampą błyskową
Słabo oświetlone akwaria możemy doświetlić odpowiednio ustawioną lampą błyskową. Najbezpieczniej jest ustawić lampę nad akwarium, pozwoli to na uniknięcie problemu z odbiciami w szybie. Wadą takiego rozwiązania jest możliwość wystąpienia różnić w oświetleniu górnej i dolnej części zbiornika.
Problemy z autofocusem
Automatyczne ustawienie ostrości może zawodzić przy tego typu zdjęciach. Fotografowanie przez szybę może powodować problemy w działaniu autofocusu.