Archiwizacja zdjęć cyfrowych


Zanim wykonamy zdjęcie przygotowujemy aparat ustawiając odpowiednią jakość zdjęcia, stopień kompresji i dbamy o czystość optyki wszystko po to aby zdjęcie było jak najlepsze. Po wykonaniu zdjęcia należy także zadbać o odpowiednie przechowywanie, aby cała praca nie poszła na marne.

Każdy fotograf chce aby jego zdjęcia przetrwały jak najdłużej w idealnej jakości. Cyfrowe zdjęcia powinniśmy przechowywać na płytach CD/DVD, nie należy natomiast archiwizować zdjęć wyłącznie na dysku twardym komputera. Przedstawię podstawowe zasady, dzięki którym wasze cyfrowe archiwa przetrwają wiele lat:

- kupuj wyłącznie dobrej jakości firmowe płyty CD/DVD

- wypalaj płyty najniższą możliwą prędkością nagrywania (zapobiega to wystąpieniom błędów)

- płyty podpisuj wyłącznie specjalnie do tego celu przystosowanymi markerami

- płyty przechowuj w osobnych pudełkach, w chłodnym miejscu i nie wystawiaj ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Cyfrowe archiwum musi zostać prawidłowo posegregowane. Wybór sposobu katalogowania to sprawa indywidualna, jednak proponuję zastosować taką metodę aby jak najszybciej znaleźć interesujące nas zdjęcie. Pożyteczne jest tworzenie okładek na płytę z wydrukowanymi na nich miniaturkami zdjęć, które się na niej znajdują.

Kopia bezpieczeństwa

Dlaczego należy przechowywać kopię nieprzetworzonych zdjęć?

Wszelkie operacje wykonane na obrazie cyfrowym są działaniami matematycznymi na liczbach. Piksel posiada trzy wartości odpowiadające za kolor przybierające liczby od 0 do 255 dla każdego z kanałów RGB. Zdarza się niekiedy, iż podczas wykonywanie jakiejś operacji tzn. wyostrzania, rozjaśniania itp. jedna lub wszystkie wartości wyjdą poza dozwolony zakres, programy do obróbki obrazu oczywiście sprowadzą tę wartość do najbliższej dozwolonej czyli albo 0 albo 255 jednak wiąże się to z pewnym błędem.

Tak właśnie następuje utrata informacji gdyż sprowadzenie liczby do dozwolonej wartości spowoduje, iż odwrotna operacja będzie miała inny wynik.

Podsumowując, po wykonaniu jakiejś operacji na obrazie cyfrowym najczęściej jest niemożliwy powrót do pierwotnego wyglądu zdjęcia w przypadku niewielkich zmian jasności czy kontrast jest to niezauważalne jednak wyostrzanie czy znaczne zmiany w barwach prowadzą do nieodwracalnych zmian.

Dlatego przed przystąpieniem do obróbki warto zapisać plik zgrany bezpośrednio z aparatu (w nieprzetworzonej formie) i przechowywać na bezpiecznym nośniku. Nigdy nie wiadomo jaka koncepcja przyjdzie nam do głowy na dane ujęcie w przyszłości.