Obrotowy ekran LCD i tryb „Live view”


Kadrowanie zdjęć przy użyciu wizjera staje się coraz mniej popularne. Zarówno aparaty kompaktowe jak i lustrzanki coraz częściej wyposażone są w obrotowe ekrany, dzięki którym możliwe jest kadrowanie w trudnych warunkach. Szczególnie kadrowanie z poziomu podłogi jest łatwiejsze przy zastosowaniu obrotowego ekranu.

Lustrzanki cyfrowe początkowo umożliwiały kadrowanie jedynie przez wizjer. Wynika to z ich budowy, gdyż w lustrzankach matryca rejestruje obraz jedynie w momencie wykonywania zdjęcia. Przez pozostały czas jest ona przysłonięta lustrem. Lustro odbija obraz wpadający przez obiektyw i przekazuje na wizjer optyczny. Ekran na tylnej ścianie aparatu umożliwiał wyświetlanie jedynie już zrobionych zdjęć.

Działanie trybu Live View

Tryb Live View pozwala na wyświetlanie na ekranie ciągłego podglądu obrazu widzianego przez obiektyw. Producenci aparatów realizują tą opcję na dwa sposoby. Pierwszym jest podniesienie lustra i rejestrowanie obrazu przez matrycę w aparacie (tak jak w aparatach kompaktowych). Główną wadą tego rozwiązania jest nagrzewanie się matrycy podczas długiego używania podglądu, co może skutkować powstaniem szumów na zdjęciach. Zaletą jest możliwość rejestrowania filmu w dobrej rozdzielczości. Drugą metodą jest umieszczenie dodatkowej małej matrycy w pobliżu wizjera, która ma za zadanie realizować podgląd. Matryca ta jest niewielka i posiada niewielką rozdzielczość, co ogranicza emisję ciepła, jednakże nie może ona rejestrować filmów.

Schemat działania trybu Live View

Schemat działania trybu Live View. Ustawienie podglądu przez wizjer (z lewej) oraz podgląd na ekranie LCD (z prawej).