Jak fotografować zabytki


Ciekawe zdjęcia zabytków architektury wymagają oczywiście prawidłowego naświetlenia i zadbania o poprawność techniczną, taką jak odpowiednia głębia ostrości czy barwa. Szczególnie ważne jest dobre ujęcie i skadrowanie tak aby budynek był dobrze widoczny a perspektywa nie była załamana.

Znalezienie odpowiedniego miejsca

Zabytkowe budynki często znajdują się w trudnych do fotografowania przestrzeniach, w wąskich, miejskich uliczkach albo wzniesieniach przysłoniętych drzewami i krzakami. Ciężko w takich warunkach zrobić dobre zdjęcie pokazujące całość obiektu. Znalezienie najlepszego w danej sytuacji kadru jest więc bardzo ważne.

Ciasne przestrzenie

Jedynym rozwiązaniem na brak możliwości oddalenia się od obiektu jest zastosowanie szerokokątnego obiektywu. Prowadzi to jednak do pewnych konsekwencji. Robiąc zdjęcia wysokiej budowli z bliskiej odległości, stojąc na wysokości jej podstawy powoduje problem z perspektywą. Dół budynku jest szerszy od góry co sprawia, że wygląda na krzywy.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie obiektywu z możliwością korekty perspektywy, niestety są one dosyć drogie. Innym sposobem jest próba zrobienia zdjęcia stojąc wyżej (np. z okna sąsiedniego budynku). Ciężko w ten sposób znaleźć idealne miejsce, z którego perspektywa będzie doskonała ale można sprawić, iż będzie znacznie lepiej. Trzecią możliwością skorygowania fotografii jest obróbka w programie graficznym. Operacja ta jest bardzo prosta, rozciąga się górną część zdjęcia tak aby wyrównać bryłę fotografowanego obiektu.

Budowle za drzewami

Fotografowanie budowli przysłoniętych drzewami jest bardzo trudne, można męczyć się i próbować znaleźć prześwit gdzie będzie dobrze pokazany chociaż fragment. Rozwiązaniem problemu może być fotografowanie z oddali za pomocą teleobiektywu. Często można znaleźć w odległości kilkuset metrów wzniesienie, z którego można zrobić ciekawe ujęcie a z bujnej roślinności interesujące tło.

Fotografowanie zabytków architektury