Krajobraz po burzy


Zdjęcia w plenerze wykonane tuż po przejściu burzy mogą być bardzo interesujące. Niebo jest ciągle bardzo ciemne jednak miejscami wychodzi już słońce oświetlające część obiektów znajdujących się na horyzoncie. Dodatkowym efektem jest różnica w barwie świateł. Chłodny odcień ciemnego nieba kontrastuje z cieplejszym światłem słonecznym, szczególnie w godzinach popołudniowych gdy słońce przybiera pomarańczowo-żółtą barwę.

Krajobraz po burzy

Chmury na zdjęciach

Chmury są nieocenionym elementem krajobrazu, przybierając różne kształty sprawiają, iż niebo staje się bardziej atrakcyjne. Fotografia krajobrazu zazwyczaj zawiera znaczny obszar nieba i zdecydowanie lepiej gdy nie jest to tylko plama o jednakowym kolorze. Chmury mogą znacznie uatrakcyjnić zdjęcie jednak należy prawidłowo naświetlić ujęcie.

Różnica jasności

Głównym problemem podczas fotografowania chmur jest różnica jasności pomiędzy niebem a pozostałymi obiektami znajdującymi się na horyzoncie. Oczywiście w prosty sposób można zrobić zdjęcie samych chmur jednak chcąc sfotografować większy obszar trzeba dobrać odpowiednią ekspozycję.

Tak więc ustawienie ekspozycji na niebo spowoduje niedoświetlenie pozostałych obiektów. Dokonując natomiast pomiaru na obiekty znajdujące się na ziemi z pewnością prześwietlimy niebo.

Najprostszym sposobem na tego typu sytuacje jest zastosowanie filtra połówkowego szarego. Filtr tego typu jest do połowy szary a w połowie neutralny i przezroczysty, więc w prosty sposób przyciemnia niebo.

Innym sposobem jest użycie doświetlenia z lampy błyskowej, która wyrówna poziom światła. Należy nastawić ekspozycję na niebo i dostosować siłę błysku. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku fotografowania blisko znajdujących się przedmiotów na tle nieba (np. portret). Lampa błyskowa pozwala oświetlić jedynie blisko znajdujące się obiekty.

Trzecim rozwiązaniem na wyrównanie ekspozycji jest ustawienie aparatu na statywie i wykonanie dwóch zdjęć identycznego kadru. Jedno naświetlone na chmury a drugie według pomiarów na obiekty znajdujące się na horyzoncie. Wykonane w taki sposób zdjęcie można połączyć w programie komputerowym do obróbki obrazu likwidując niedoświetlone i prześwietlone fragmenty.

Chmury

Fotografując w plenerze podczas brzydkiej pogody ciężko uzyskać ładnie wyglądające barwy. Kolory są zwykle stłumione i chłodne, a ich skorygowanie często nie przynosi dobrych rezultatów. Rozwiązaniem może być mocniejsze ochłodzenie zdjęcia, aż do uzyskania niebieskiej dominanty. Efekt ten najlepiej osiągnąć poprzez obniżenie temperatury barwowej matrycy.

Miejski plener