Ciemnia Fotograficzna - przygotowanie i wyposażenie
Jak zorganizować i wyposażyć ciemnie do czarno - białej fotografii tradycyjnej?
Zaczynamy od wybrania odpowiedniego pomieszczenia, które powinno spełniać następujące wymogi:
- musi być całkowicie wyciemnione (jeżeli posiada okna muszą być szczelnie zasłonięte).
- doprowadzenie bieżącej wody
- doprowadzenie prądu i oświetlenia
ze względów oszczędnościowych wielu fotografów przystosowuje do tego celu łazienkę, gdyż w większości przypadków po niewielkim dopasowaniu spełnia wszystkie wymagania.
Ciemnie należy także wyposażyć w blat, na którym będziemy mogli postawić powiększalnik, kuwety i inny niezbędny sprzęt. Potrzebujemy również odpowiedniego oświetlenia, lampy ciemniowej o oliwkowej barwie.
Przystępujemy do wyboru sprzętu:
- Powiększalnik - mamy do wyboru stosunkowo tanie polskie p owiększalniki "KROKUS" (obecnie już nie produkowane - jednak można kupić bez problemu używany) a także czeskie "OPEMUS", który według mnie jest dobrym rozwiązaniem dla początkującego fotoamatora.
- Obiektywy powiększalnikowe - dobrze jest zaopatrzyć się w komplet obiektywów 50mm , 80mm i 105mm jakiejś dobrej firmy np. Schnaider. Jednak jeżeli nie chcemy wydawać zbyt wiele pieniędzy a będziemy wykonywać odbitki jedynie z filmów małoobrazkowych na początek starczy nam 50mm.
- Maskownica
- Kuwety (min. 4 szt.) , szczypczyki i termometr
- Filtry multigradacyjne - obecnie większość papierów jest multigradacyjnych (użycie filtrów wytłumaczę w artykule o wykonywaniu odbitek).
- Koreks - do wywoływania negatywów
Więc mamy urządzoną i wyposażoną ciemnie, można zatem przystąpić do wywoływania negatywów i wykonywania odbitek.
